Lapidárium

Lapidárium je stálá expozice Národního muzea, která je umístěna v přední části areálu Výstaviště. Expozice s názvem "Památky kamenosochařství v Čechách od 11. do 19. století", seznamuje návštěvníka v úvodních vitrínách se způsobem těžby, s užitím a zpracováním hornin využívaných pro kamenosochařské práce a s péčí o poškozené kamenné artefakty. Jde o doklady kamenického řemesla a sochařských prací v kameni z českých zemí, zejména však z Prahy, v časovém rozsahu 11. až 19. století, výjimečně i z počátku 20. století.

Mezi exponáty jsou mnohá díla, která patří mezi nejkvalitnější umělecké projevy v dějinách českého výtvarného umění. Mezi nejznámější patří např. skulptury z huti Petra Parléře, zdobící původně Staroměstskou mosteckou věž, zlacená socha P. Marie z morového sloupu na Hradčanském náměstí, klasicistní sochy Ignáce Františka Platzera z pražského paláce Goltz-Kinských a několik sousoší zdobících původně Karlův most.

Otevírací doba

  1. květen–listopad
pondělí zavřeno
út–st 10:00–16:00
čt–ne 12:00–18:00

Vstupné

plná cena 50 Kč
snížená cena 30 Kč
rodinné vstupné 80 Kč

ONLINE VSTUPENKA

Vstupné lze zakoupit na pokladně. Prodej online je možný pouze na plné a rodinné vstupné. Snížené vstupné nelze zakoupit online (nárok na tento typ vstupného není možné při online nákupu ověřit).

10% sleva ze základního vstupného pro organizovanou skupinu nad 30 osob (mimo školní výpravy) s hromadnou platbou.

Zdarma: Děti do 6 let, dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP, ZTP/P a jejich doprovod, ICOM, NPÚ, Slovenské národné múzeum, Společnost NM, Benefit karta GSA – MDČR, Prague Card.

Fotografování a filmování pro nekomerční účely a bez použití blesku a stativu v ceně vstupenky.

Vstupenku je nutné uschovat po dobu celé návštěvy.

Více informací zde: https://www.nm.cz/navstivte-nas/objekty/lapidarium-narodniho-muzea