Historie

Historie Výstaviště Praha se začala psát na konci 19. století a je neodmyslitelně spjata s Jubilejní zemskou výstavou pořádanou v roce 1891. Spolu s Petřínskou rozhlednou nebo lanovou dráhou na Petřín a na Letnou bylo Výstaviště postaveno právě k příležitosti této významné události. Výstavy byly velkým fenoménem 19. století a ve své době firmám nabízely jednu z mála možností, jak se propagovat.

Výstaviště tehdy vzniklo oddělením východní části původní rozlohy parku Stromovka v Bubenči a těsné zástavby v Holešovicích. Jeho centrem se stal Průmyslový palác z dílny architektů Bedřicha Münzbergera a Františka Prášila, který byl slavnostně otevřen 15. března 1891. Součástí Výstaviště byla také Křižíkova fontána, jež sklidila značný úspěch a stala se velkou atrakcí. Během výstavy areál navštívilo od května do října 1891 přibližně 2,5 milionu lidí, o celé akci vyšlo dokonce 12 průvodců a navštívila ji i titulní postava díla Svatopluka Čecha Matěj Brouček na světové výstavě.

Po Jubilejní zemské výstavě se v areálu na přelomu 19. a 20. století konala řada dalších různorodých veletrhů a akcí. Například od května do října 1895 měli návštěvníci možnost shlédnout Národopisnou výstavu českoslovanskou, která představovala lidovou kulturu českého národa v celé její šíři. Hlavní atrakcí události byla vesnice s replikami lidových staveb z českých a slovenských oblastí. Také automobily, motocykly a kola měly na pražském Výstavišti od roku 1905 vlastní autosalon. Na tom prvním se představili domácí výrobci motocyklů Laurin a Klement, mezi dalšími vystavovateli pak byli například Josef Walter nebo společnost Mercedes. V prostorách Výstaviště proběhla v roce 1908 také Jubilejní výstava Obchodní a živnostenské komory k příležitosti oslav 60 let panování císaře Františka Josefa I., která měla ukázat hospodářský pokrok. Jako technologická novinka se na ní představila například radiotelegrafická stanice. Na Výstavišti se rovněž konaly Hospodářské výstavy, jejichž cílem bylo hájit zájmy zemědělců a zemědělského průmyslu, či Pražské vzorkové veletrhy, které od roku 1920 až do roku 1941 probíhaly každoročně a propagovaly československé výrobky.

Během 20. století se z Výstaviště Praha stal na několik desítek let „Park kultury a oddechu Julia Fučíka“ a změna názvu potkala i Průmyslový palác, který byl přejmenován na Sjezdový palác.

Novodobá historie Výstaviště byla poznamenána zejména třemi rozsáhlými požáry. V roce 1991 shořel v dolní části areálu Bruselský pavilon a o čtrnáct let později potkal stejný osud také dřevěné divadlo Globe, repliku starého alžbětinského divadla v Londýně. V roce 2008 vyhořelo celé levé křídlo secesního Průmyslového paláce.