RubrikaO Výstavišti

Hasiči, záchranáři, policisté a další složky IZS přilákali na Výstaviště přes 12 000 lidí

Zpět na výpis

Slaňování se záchranářským psem, zásah jízdní jednotky na koních, likvidace nebezpečné chemické látky, napadení vozu vězeňské služby nebo hašení hořícího autobusu, školení první pomoci, základy sebeobrany, bezpečného chování v provozu nebo prohlídka více než 100 vozů záchranářské techniky. Praha má za sebou pátý ročník Dnů integrovaného záchranného systému, největší přehlídky složek IZS, která během pátku a soboty na Výstaviště Praha přilákala více než 12 000 návštěvníků.

Akční ukázky i soutěž profesionálních týmů

Od pátku 13. do soboty 14. září se na pražském Výstavišti střídala akce za akcí. Diváky tradičně nejvíce lákaly ukázky práce všech složek záchranného systému. Spolupráce hasičů a záchranné služby při dopravních haváriích nebo ukázky akcí policie se zvířaty patří k těm nejoblíbenějším. Letos se nově přidala ukázka na tramvajové smyčce Výstaviště Holešovice – ve spolupráci s jednotkou Dopravního podniku hl. m. Prahy, Hasičského záchranného sboru Dopravního podniku a Zdravotnické záchranné služby HMP zvedli záchranáři tramvajový vůz 8544, aby vyprostili cestujícího, který spadl pod kola. V programu nechyběl ani divácky vděčný odlet zdravotnického vrtulníku. Perličkou byla ukázka zásahu proti narušitelům veřejného pořádku v dopravním prostředku hromadné dopravy, kterou předvedli Dopravní podnik ve spolupráci s Policií ČR.

V rámci programu proběhla také soutěž profesionálních hasičských týmů XXV. ročník Memoriálu JUDr. Františka Kohouta, který pořádal HZS hl. m. Prahy. Týmy profesionálů z celé České republiky, a navíc tým mladoboleslavské Škodovky, měly za úkol postupovat podle reálných scénářů a co nejrychleji vyprostit zraněné z havarovaných vozů. V konkurenci 19 týmů byli nejlepší hasiči z Hořovic, na druhém místě se umístil tým z Prahy ze směny A, třetí skončili pražští hasiči ze směny C.

Na soutěži ve vyprošťování se utkalo 18 týmů profesionálních hasičů z celé ČR a jeden tým ze Slovenska. Hasiči předvedli činnost, se kterou se setkávají během dopravních nehod. Scénáře byly vybírány z reálných událostí a jsou hodnoceny zkušenými rozhodčími dle platných pravidel pro tento typ soutěže.

Vzdělávací programy pro žáky ZŠ i středoškoláky

V týdnu od 9. do 13. září proběhl již počtvrté projekt s názvem Týden hrdinů – dny bezpečnosti pro ZŠ. Více než 3000 dětí se seznámilo s prací záchranářů, ale dostalo zejména praktické školení bezpečného chování v provozu nebo při požáru. Pro děti z druhého stupně byly navíc připraveny přednášky o tom, co je kyberšikana a jak se jí bránit, jak nebezpečné může být umisťování fotek na internet, nebo jak se vyhnout závislostem. Středoškoláci se rámci projektu „Nehodou to začíná“ stali svědky dopravní nehody a učili se správně reagovat a spolupracovat se záchranáři. Speciální program pro děti byl připraven i na víkendové akci, do zábavného vzdělávání se zapojilo více než 1500 dětí. Soutěžilo na jednotlivých stanovištích a děti sbíraly body do Pasu malého záchranáře.

Praktické informace a užitečné rady

Návštěvníci si mohli nechat vyšetřit zrak, protože podle statistik má oči v pořádku méně než 30 % řidičů. Vyzkoušeli si také praktické dovednosti z oblasti sebeobrany, prevence požárů nebo si osvěžili první pomoc. Mnohé z těchto znalostí mohou pomoci zachránit život.