RubrikaO Výstavišti

Křižíkovy pavilony a divadlo Spirála se dočkají rekonstrukce

Zpět na výpis

Pokračujeme ve zvelebování Výstaviště a tak jsme se pustili do dalších rekonstrukcí. V současné době opravujeme Křižíkův pavilon D a rada hl. města Prahy nově schválila i rekonstrukci budov B, C a E a divadla Spirála. Pracovat na obou projektech začneme do konce tohoto roku.

Dlouhodobě chátrající budovy se konečně promění v reprezentativní prostory využitelné k nejrůznějším typům akcí, od kulturních, přes vzdělávací až po komerční. Unikátní prostor divadla Spirála umožní přinést na Výstaviště celou řadu dalších programů, na které nyní nejsou k dispozici požadované prostory. Křižíkovy pavilony s výstavní plochou 5 500 metrů čtverečních a auditoriem pro 3 000 návštěvníků navíc do budoucna částečně nahradí Průmyslový palác v době, kdy bude kvůli plánované rekonstrukci uzavřen.

Při projektování rekonstrukce Křižíkových pavilonů bylo cílem najít co nejúspornější způsob provedení, ale s přihlédnutím k současným stavebním standardům a normám. Důraz byl kladen také na radikální snížení energetické náročnosti těchto objektů. Při přípravě projektu rekonstrukce jsme vše konzultovali ve spolupráci s jejich autorem Doc. Akad. Arch. Michalem Brixem.

Divadlo Spirála je svým řešením výjimečná stavba, jeho střecha je dokonce technickou památkou. Například v roce 1993 získala přestavba divadla ocenění Grand Prix obce architektů. Ve své době scéna hostila i jeden z nejslavnějších muzikálů – Jesus Christ Superstar, který zde vidělo přes 850 000 diváků.

Spirála je však již od povodní v dezolátním stavu. Nyní bude konečně divadlo rekonstruováno na moderní multifunkční prostor určený ke konání hudebních a divadelních představení, ale i konferencí a dalších společenských akcí. Dočká se i vybavení moderní divadelní i audiovizuální technikou a v suterénu divadla navíc vznikne další nový sál. Autorem rekonstrukce je jeden z autorů původního projektu, arch. Tomáš Kulík.

Plánované rekonstrukce se dotknou nejen samotných budov, ale také jejich okolí, které získá nový ráz.