RubrikaOstatní

Trysky raket i původní skafandry. Výstava Cosmos Discovery z vás udělá astronauty

Zpět na výpis

Velká putovní výstava o pronikání člověka do vesmíru je k vidění v Křížíkově paviloně E na Výstavišti. Představuje přes dvě stovky originálních exponátů – amerických i ruských. Předměty, které jsou na českém území poprvé a do zahraničí míří jen výjimečně. Podle pořadatelů jde o největší expozici, která v současné době putuje po světě a představuje cesty člověka do vesmíru.

Unikátní akce vznikla ve spolupráci s NASA, muzeem a vzdělávacím centrem Cosmosphere a českými odborníky. Mezi nejcennější exponáty patří například originální skafandr, ve kterém letěl vedoucí mise Apollo 13 Jim Lovell. Tato mise znamenala první českou stopu ve vesmíru, neboť Lovell má české kořeny. Letos uplyne 50 let od startu.

Vystavená je také například guma z kola raketoplánu nebo část motoru F-1 z americké rakety Saturn 5, která přepravovala k Měsíci pilotované mise. První stupeň rakety dopadl na dno Atlantiku v roce 1969 a dotyčné části byly vyzdviženy na souš teprve před šesti roky. Území Spojených států opustily poprvé až kvůli pražské výstavě.  Všechny vystavené předměty naplní buď dvaadvacet kamionů nebo dvě nákladní letadla typu jumbo. Vůbec nejtěžší kousek na celé výstavě je tři a půl tuny vážící model sovětské vesmírné stanice MIR, která strávila na zemské orbitě posledních patnáct let minulého století. Uvnitř makety se návštěvník vžije do pocitů skutečných astronautů – zdání stavu beztíže dodává i nakloněná podlaha. Pozoruhodné jsou též věrné kopie starších měsíčních „vozítek“ nebo planetární sondy Opportunity, která zkoumala až do předloňského roku geologii Marsu. Nahlédnout lze do řídícího centra NASA, kokpitu raketoplánu Columbia, v poslední sekci pak vyzkoušet i virtuální realitu . Expozice nabízí také interaktivní kosmokemp. V něm si lidé vyzkouší náročný výcvik kosmonautů i nejmodernější 3D technologie.
Celou výstavou provede zábavnou formou audioguide, který obdrží návštěvníci zdarma při vstupu. Každý také dostane Space Card-Kartu kosmonauta se jménem a krátký životní příběh reálného astronauta. Pro děti je připravena Dobrodružná sezka a dětská verze audioguidu.
Výstava Cosmos Discovery bude na pražském Výstavišti k vidění do 30. dubna.
Další informace se dozvíte i z reportáže TV Praha.